Zielone kryptowaluty

Z TerGoPedia

Zielone kryptowaluty to takie, które zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne kryptowaluty lub takie, które czerpią energię ze źródeł odnawialnych. Zielonymi kryptowalutami można również nazwać te mechanizmy, które operają się na energooszczędnych systemach, np. te które rezygnują z mechanizmu Proof-of-Work na rzecz Proof-of-Stake.

W związku z ogromnym śladem węglowym tradycyjnych kryptowalut pojawiła się krytyka tych systemów zdecentralizowanych finansów. Zielone kryptowaluty są odpowiedzią na tę krytykę.

Przykładami zielonych kryptowalut mogą być:

  • SolarCoin (SLR) – kryptowaluta bezpośrednio powiązana z weryfikowalnym inwestycjami w energię słoneczną
  • Cardano (ADA) – kryptowaluta utworzona przez współtwórcę Ethereum, Charlesa Choskinsona. Jest to pierwsza kryptowaluta na świecie poddana ocenie przez środowisko akademickie. W porównaniu do Bitcoina (7 transakcji na sekundę), Cardano umożliwia przeprowadzanie 1000 transakcji na sekundę.
  • Stellar (XLM) – kryptowaluta utworzona w roku 2014. Sieć Stellar nie pobiera opłaty od użytkowników i instytucji korzystających z niej, dlatego jest widziana jako zyskująca na znaczeniu konkurencja PayPala.
Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.