TERbit

Z TerGoPedia

TERbit to pierwsza aplikacja na świecie, która pokazuje w czasie rzeczywistym redukcje emisji CO2e użytkowników. Za stworzenie aplikacji odpowiada polsko-kanadyjski startup o nazwie TerGo z główną siedzibą w Gdańsku.

TERbit bazuje na algorytmach monitorujących zachowanie użytkowników z użyciem akcelerometru, barometru, magnetometru i modułów lokalizacji GPS. Na podstawie danych zebranych z tych urządzeń wbudowanych w smartfon aplikacja określa sposób przemieszczania się użytkownika i za każdy kilometr pokonany w sposób zrównoważony przyznaje mu TERy, czyli prawdziwe jednostki redukcji emisji (True Emission Reduction).

Zgromadzone TERy mają taką samą wartość jak inne offsety węglowe VER i mogą zostać odkupione od użytkownika przez inne podmioty, które chcą zredukować swój bilans węglowy za pomocą dobrowolnych offsetów węglowych.

Aplikacja bazuje na mechanizmach grywalizacji i w niektórych aspektach przypomina np. aplikacje fitnessowe lub prozdrowotne, dzięki czemu jej użycie jest intuicyjne dla użytkownika. Użytkownicy, dla których kwestie śladu węglowego są niejasne, szybko i łatwo poznają zagadnienie, ucząc się zmieniać swoje zachowania na lepsze dla środowiska. TERbit jako pierwsza aplikacja na świecie pomaga redukować ślad CO2 osób indywidualnych i nagradza za każdy wybór dobry dla środowiska.

Premiera aplikacji jest zaplanowana na koniec roku 2022. W pierwszym wydaniu narzędzie będzie nagradzało za wybory komunikacyjne, takie jak spacery, jazda rowerem i hulajnogą czy carpooling. Dzięki rozbudowanym mechanizmom integracji z innymi podmiotami w kolejnych aktualizacjach aplikacja zostanie rozbudowana o nowe wybory komunikacyjne (np. podróże komunikacją miejską) czy wybory zakupowe (np. możliwość zbierania TERów za kupowanie produktów neutralnych węglowo).

Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.