Sztuczna inteligencja

Z TerGoPedia

Termin określający zdolność komputera lub maszyny sterowanej komputerowo do wykonywania działań zwyczajowo przypisanych inteligentnym istotom. Sztuczna inteligencja stosowana jest przy rozwijaniu systemów charakteryzujących się procesami mającymi cechy inteligentnych, takimi jak podawanie przyczyny, odkrywanie sensu, generalizowanie lub uczenie się na podstawie poprzednich doświadczeń.

Pomimo wykładniczego rozwoju technik informatycznych od roku 1940 określanego jako data wynalezienia komputera, maszyny wciąż nie są w stanie doścignąć człowieka w zakresie możliwości jakie oferuje inteligencja. Z drugiej strony przetwarzanie niektórych procesów zostało już udoskonalone w takiej formie, że człowiek nigdy nie będzie w stanie prześcignąć komputera.

Inteligencję definiuje się nie jako postępowanie zgodnie z regułami (instynkt), ale jako umiejętność dostosowywania się do zmiennych pochodzących z otoczenia. Jest to również możliwość uczenia się, odkrywania przyczyn czy rozwiązywania problemów – te terminy będą odnosiły się do mechanizmów typowych dla sztucznej inteligencji.

Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.