Blockchain

Z TerGoPedia

Rodzaj zdecentralizowanej bazy danych, której rekordy przechowywane są w formie cyfrowej w komputerach należących do danej sieci. Technologia blockchain jest jedną z najbezpieczniejszych form przechowywania danych, ponieważ rekord raz wprowadzony do sieci nie może zostać z niej usunięty lub zmieniony.

Blockchain zbiera informacje w formie tzw. bloków, czyli „zestawów” informacji. Każdy z bloków ma określoną pojemność. Po wypełnieniu bloku zostaje on przyłączony do poprzednio wypełnionego bloku, tworząc tzw. łańcuch bloków. Tego rodzaju struktura wyróżnia się również znacznikami czasu dodanymi do każdego z bloków, dzięki czemu możliwe jest dokładne określenie czasu, w jakim dany blok został umieszczony w łańcuchu.

Blockchain używany jest do wielu celów, przy czym jednym z najpopularniejszych jest uwierzytelnianie transakcji online przeprowadzanych za pomocą kryptowalut. Stopniowo technologia znajduje jednak coraz więcej zastosowań, takich jak przechowywanie rejestrów firm, walidowanie kontraktów prawnych czy uwierzytelnianie procesów. Zaletą technologii jest między innymi jej transparentność – każdy użytkownik sieci może zobaczyć jej elementy.

Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.